Nemoci způsobené mateřským znaménkem

Nemoci způsobené mateřským znaménkem

Nemoci způsobené mateřskými znaménky dělíme na nezhoubné, tzv. benigní, a zhoubné, ty jsou maligní. Dále tyto nemoci dělíme ještě na vrozené nebo získané.

Nezhoubné nádory jsou takové, které neohrožují lidský život a nevyvíjí se z nich žádný zhoubný projev.

Mezi benigní nádory patří pihy, jde o mnohočetné drobné plošky a jsou jednotně pigmentované. Výskyt pih je kdekoli na těle a velký vliv zde hraje dědičnost.

Sluneční skvrny jsou ostře ohraničené plošky a mají nepravidelnou pigmentaci, výskyt těchto skvrn je většinou na místech, které nejsou krytá oděvem. Tyto skvrny se především vyskytují u starších osob, ale mohou se vyskytovat i u mladších, hlavně po spálení sluncem. Nemusíme mít obavy, v tomto případě se maligní melanom nevyvine.

Seboroická keratóza je světle až tmavě hnědá ploška, někdy může mít jemné šupinky. Výskyt je opět na nekrytých částech těla.

Skvrna Cafe-au-Lait je skvrna, jejíž barva je světle hnědá a její průměr je více než 5cm. Tato skvrna se nemění a může být i vrozená. Výskyt těchto skvrn může být vícenásobný, což může ukazovat na některá další onemocnění.

Modrý névus je modře zbarvený nebo tmavě šedý útvar ve tvaru pupínku nebo hrbolku či uzlíku. Zde se melanocyty nacházejí hlouběji v kůži, a proto na jejím povrchu mají tmavě modrou barvu. Vznik těchto névů mohou být jak v dětství, tak i v dospívání.

Nemoci, které způsobují mateřská znaménka, jsou nádory kůže. K nejvíce vyskytovaným nádorům jsou melaniny, které v některých případech mohou vzniknout i z neporušené kůže. Melanom má většinou tmavší barvu, ale mohou se objevit i bezbarvé varianty.

Dále se vyskytuje ve dvou formách, a to jako nádor vystupující nebo plochý. Ve většině případů se nejdříve vytvoří plochá varianta, a poté se vytvoří vystupující nádor. U melanomu je velmi důležité zachytit včas veškeré změny a nechat si mateřské znaménko odstranit, protože jen tak můžeme eliminovat další růst.